Manic Monday

laptop off

Advertisements

Sasy’s Tips-Price Matching at Walmart

Hello fellow savers,

Summer is upon us and the cost of feeding those hungry active kids can be overwhelming. Well here is an easy way to save money on the go without clipping coupons. Who has time for that! lol
IMG_20170612_190125
Let me introduce you to the flipp app. It is so very easy to use! It gives you all the sale ads for what ever zip code you put in.
Download the app from your play store. Once you are have it on your phone, put a zip code for a fairly populated area. I live in the fort worth area, so I use 76109.
Then just cruise the ads and tap the ones you like, the app will circle the item & place it on your shopping list for easy access in the store. Or, if you know of a certain item, search for that item specifically like Pepsi. The app will find all sales in the area for the zip code you have set.
A few things you need to know:
Items MUST be EXACT brand & size/quantity per package as listed in the ad when price matching.
For store brand items, like milk or eggs, Walmart will pricematch their store brand item for same size/quantity.
For produce, it cannot be a certain brand unless you are buying the same brand. Like oranges, if you buy the cutie brand has to be same size/quantity as the ad. But for loose produce without a brand name, just bag up how ever many pounds you need and they will price match the unbranded, loose produce, per pound item that you choose. I did tomatoes earlier.
For meats, its a little different. Make sure meat does not have a specific product name on it like Johnson, or Oscar Mayer. For hamburger, it has to be the same level like 80/20, Angus, or like butt roast etc., and must have the per pound dollar amount in ad. Like if its hamburger meat in the ad without the per pound amount listed and all it says is “family pack”, Walmart will not price match that.
Things you cannot price match:
Buy this get that
Buy this get this for a penny.
Items MUST have a specific price listed. But you can do this: $1.99 each when you buy 3, so in this instance you would buy three of the listed item @ $1.99 for each item. I did that with Dr. Pepper 12 packs the other day. Amazing deal.
Once your at the register, let the cashier know you are price matching. I like to line the items up at the register in the order they are listed in the app so the process will be smoother.
IMG_20170612_194333
Here is the price matching I did at Walmart earlier. Its not much, but I am on a budget.
2-liter Pepsi – price matched to CVS @ .99
18 count eggs, price matched to Fiesta @ .87
Roma Tomatoes, price matched to Savers Cost Plus @ 2 lbs for .99
5 lb bag of potatoes, price matched to Supermercado Teloapan @ .99 for the whole bag!!!
I also purchased some Brat sausages and pork chops, but could not price match them because I just couldn’t get them to match up. I only paid 12.19 by price ​​matching, no coupons needed, I cut my grocery bill more than half!!!
But you can easily see how much you can save on grocery cost without clipping coupons or driving all over town to catch the good deals. There are a ton of snack and drink items for the kiddos on sale right now. Just look, you will be amazed at how much you can get for pennies on the dollar!!
I truly hope my tips and tricks help you guys. Let me know! Any questions, no problem, I am happy to help! Saving money makes me happy!!
Happy Savings Everyone!
Sasy 💖

Sasy’s Tips-Fab Finds

 

Living on a $20 a week Grocery Budget

 

 

I have had some great experiences and adventures surviving in this crazy life of mine and this morning as I was having my coffee and going through all of my social media stuff and reading emails, I came across a post about how to live on $20 a week on groceries.  I didn’t read the post (shame on me) but it did remind me of when I actually had to do just that.  The fun part was I had a teenager still living at home at the time, the last one to leave the nest.

surviving

It was back when I was trying to come back up from being laid off my job after working there for 10 years.  I had been on an involuntary sabbatical for about 9 months.  I had definitely depleted all of my reserves and right about that time I was really scrambling for some hope.  I remember visiting my agent friend at the insurance office, (telling her I could only pay 1 month of insurance instead of the full premium) she looked at me and said ‘hold on’.  She got on the phone and called a local trucking company that desperately needed office help.  I drove directly to the company and was hired on the spot.

The answer I was praying for!

 

The pay was less than I wanted to be comfortable, but was just enough to pay my bills and leave me with $ 40 a week for gas and groceries.

 

So, with my upbringing of always having to be frugal and my mother who taught me how to make a meal with very basic ingredients; I put my skills back to work and my daughter and I ate on  $20 a week.

minion

 

This time of year is always tight for most of us.  Taxes are due, recovering from overspending during the holidays, in my case, hours are being cut way back since spending has taken a nosedive.  Or for whatever reason or situation any of us are in.  I thought I would share some of my old standby grocery budgeting tips that has got me through many tough times.

 

gravy-ring

Staple items:

 Powdered milk- you can use this to add to regular milk to make it stretch and also use it for cooking so you’re not wasting precious real milk.

Baking Mix- you can make biscuits, pancakes, scones, breads, cakes, dumplings gravy (flour is best, but it will work) the list is endless

Dry Beans- a very good source of protein.

Can tomatoes and sauce- for soups and sauces

Dry noodles- for soups and sauces

farmers

Your local farmer:

 Check around the outskirts of town and visit with your local farmer or neighbor that has a garden and ask them if you can take excess fruits, veggies and eggs off of their hands.  Or do a skill swap with them.  You would be amazed at how much gets thrown away that is perfectly edible.

Learn to can and freeze your goodies.  The internet has many resources to learn this almost forgotten skill.

can-beans

Grocery Outlet Stores:

 Ask around, check out the local paper and find those outlet stores in your area.  Those cans that look a little funky are perfectly fine most of the time.  Or that off brand that came from a different part of the country that we aren’t quite used to are also okay.   Do take the time though to learn what items could be tainted.  For example, jars that the lid has already ‘popped’ are no good and if the dent in the can is deep enough that it ruptured the integrity of the can could also be spoiled.  Also, the best before date on items such as mayonnaise and salad dressings are just a guideline for grocery chains.  These foods are still good beyond that date.  The dates range, so it’s a very good idea to learn the time frame on these items.

butcher

The local butcher:

 Talk to the butcher at your favorite grocery chain or your local butcher.  If they are allowed they can sell you cuts of meat that don’t look star quality at a discounted price.  Something definitely worth checking into.

 

Buy off brand: 

The quality of off brand items are just as good as or better than the name brand favorite 95% of the time.  Every once in a while this isn’t true, just have to do a little experimentation.

dsf

The Dollar Stores:

 Most of my paper goods, spices, vitamins, medicines and toiletries were found at my local dollar store.  Just have to spend a little time and do some comparative shopping to find the best deals.

 jar of money

No matter what your budget looks like, I hope this knowledge can help you make it stretch just that much further.  Thank you for reading, and I would love to hear your thoughts and tips too!